Apie mus

Klauskite

+370 675 00 003

Durys atveria erdves fantazijai

2010-11-24
Lina Bieliauskaitė

Vidujės namų durys ne tik ypač praktiška, tačiau ir vizualiai svari interjero detalė. Tapusios ryškiu aplinkos akcentu, jos gali patalpoms suteikti originalumo, išskirtinumo, ar – priešingai – pasitenkinti į akis visiškai nekrintančio elemento vaidmeniu.

Verta žinoti

Renkantis būsto vidaus duris, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog pagal spalvą ir stilių jos turi derėti su kitais interjero elementais, kaip antai baldai, grindų danga, bei apskritai aplinkos stilistika.

Modernaus stiliaus interjere labiau tiks minimalistiniai, klasikinio – dekoratyvūs, puošnesni gaminiai.

Šiuolaikiniuose interjeruose duris neretai keičia slankios pertvaros, tačiau jų sandarumas, nepralaidumas garsui ir kvapams bus mažesnis nei tradicinių durų.

Faneruotos durys pasižymi turtinga tekstūros bei modelių įvairove. Specialistų teigimu, jos itin tinkamos Lietuvos klimato sąlygomis, nes keičiantis metų laikams, jos netrūkinėja, nekeičia savo geometrinės formos.

Pačios pigiausios – laminuotos durys. Jų paviršius vizualiai primena natūralų medį ir gaminamas iš dirbtinių medžiagų.

Įslenka tarsi kišenėn

Šiandien gamintojai siūlo neįtikėtiną pasirinkimo įvairovę – skirtingo dizaino, raštų, spalvų bei konstrukcijų duris.

Uostamiesčio salono "Vituko durys" atstovės Sigitos Jankauskaitės-Vinevičės pastebėjimu, pastaruoju metu triumfuoja paprastumas ir saikas, tačiau neatsisakoma ir visada madingos klasikos.

"Ryškiausios šiuo metu Vakarų Europoje vyraujančios tendencijos – minimalizmas, paprastumas, atsisakoma matomų vyrių, apvadų, slepiamos durų staktos, dominuoja tiesios linijos, švarios formos", – tvirtino specialistė.

Pasak S.Jankauskaitės-Vinevičės, štai sienoje pradingstančios vadinamosios "kišeninės" durys Skandinavijoje – populiariausias slankiųjų sistemų sprendimas.


Nedidelio ploto patalpose, siauruose koridoriuose tai puiki alternatyva varstomoms durims, kurios ankštose erdvėse įprastai trukdo judėti, pastatyti baldus ar kitas interjero detales.

"Jos puikiai tinka moderniame, minimalistiniame interjere, nes pašalinus staktas bei apvadus durų anga lieka išgryninta, neapkrauta", – aiškino pašnekovė.

Kurgi jos dingo?

"Kišeninių" durų angoje pirmiausia sumontuojama specialios konstrukcijos kasetė. Iš abiejų pusių ji "apsiuvama" gipsu arba nutinkuojama, galiausiai įstatomos pačios stumdomos durys, kurios suvažiuoja į sienoje paslėptą kasetę.

Tokios durys gali būti tiek aklinos, tiek stiklintos, o slankiosios sistemos – tiek viengubos, tiek dvigubos ar teleskopinės.

S.Jankauskaitės-Vinevičės teigimu, minimalistiniam interjerui idealus sprendimas – vadinamosios nematomos durys. Jos atrodo it iškirstos sienoje, kadangi staktos, apvadai bei vyriai visiškai užmaskuoti.


"Novatoriškos nematomų durų staktos lengvai sumontuojamos į įprastą angą ir kartu su durimis gali būti ištapetuotos arba nudažytos tokia pat spalva, kaip ir sienos. Taip durys tiesiog susilieja su siena ir sukuria harmoningą vientisą visumą. Tad kartais ir tai, ko mūsų akys nemato, gali atrodyti ypatingai ir netgi revoliucingai", – šypsojosi pašnekovė.

Sutaupo nemažai ploto

Specialistės teigimu, paslėptos durys ypač tinka šiuolaikiškam ir jaunatviškam interjerui, loftuose, kur erdvė turi išlikti ganėtinai vientisa. Taip pat neafišuojamoms erdvėms, pavyzdžiui, sandėliukams, užmaskuoti.

Šios konstrukcijos durys gali būti įvairių dydžių – kad ir iki pat lubų bei varstytis į abi puses.

Pasak S.Jankauskaitės-Vinevičės, problemiškoms erdvėms, tokioms kaip ankšti kambariai, koridoriai, kuriuose yra daug greta stovinčių durų, atsidarančių į tą pačią pusę, gamintojai siūlo itin racionalų sprendimą – stumdomas sukamąsias duris.

Jos gali būti atidaromos į abi puses pagal žmogaus judėjimo kryptį. Palyginti su įprastai varstomomis durimis, atidarytos besisukančios durys užima iki 40 proc. mažiau vietos.

Neatsitiktinai besisukančios durys populiarios medicinos įstaigose, jos ypač patogios naudotis neįgaliesiems.

"Mūsų rinkoje tai ganėtinai naujas dalykas. Daugelis tokias duris įsigyja todėl, kad jos paprasčiausiai smagiai varstosi. Tačiau, kita vertus, tokie sprendimai – pakankamai brangūs, ne kiekvienam prieinami", – pripažino specialistė.

Stilingos naujienos

S.Jankauskaitės-Vinevičės teigimu, durų gamintojų ir projektuotojų pateikiama šių metų naujovė – išskirtinio dizaino slankiųjų durų mechanizmai faneruotoms bei stiklinėms durims.

Jie revoliucingai papildo iki šiol karaliavusius įprastus slankiųjų durų bėgelius, kurie tradiciškai būdavo slepiami po mediniu apvadu ar gipso lubomis.

"Šių mechanizmų bėgeliai, priešingai, yra išryškinami. Stilingi elementai puikiai tiks moderniame interjere, kuriame vyrauja tiesios linijos", – teigė pašnekovė.

Specialistės pastebėjimu, stilių bei kūrybiškumą interjere galima atskleisti ir neapsiribojant standartiniu durų aukščiu – jis gali siekti net iki 2,5 m.

Tokios milžinės – puikus akcentas itin erdviose patalpose, jos suteikia didingumo ir prestižo įspūdį.

Pašnekovės žodžiais, šių metų sensacija – durų apvadai su stiklu, maža to, ekstravagantiškam interjerui pagyvinti juos galima ir apšviesti.

Nelieka nuošalyje ir įvairios durų dekoro detalės. "Be tradicinių aliuminio juostelių, odos ar tapetų intarpų, duris galima puošti ir itin originaliais stiklais su šilku, plastiku arba audiniu – pavyzdžiui, stiklu su užuolaida", – naujausias tendencijas vardijo specialistė.



Šaltinis: dienraštis "KLAIPĖDA"
2010-11-24
Lina Bieliauskaitė 

atgal